FORUM MAKROEKONOMIJA-MEĐUNARODNA EKONOMIJA
Please log in

Join the forum, it's quick and easy

FORUM MAKROEKONOMIJA-MEĐUNARODNA EKONOMIJA
Please log in
FORUM MAKROEKONOMIJA-MEĐUNARODNA EKONOMIJA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Beogradski Univerzitet - privatizacija

+11
Miss Prissy
/lolita/
pavle
MladenT
gorstak
Karl Marx
weasel
Marc Antony
Young_Hunter
dpopovic
Harberger
15 posters

Page 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Beogradski Univerzitet - privatizacija - Page 2 Empty Re: Beogradski Univerzitet - privatizacija

Post by pavle Tue May 19, 2009 1:02 am

dakle od sada pa za vjek vjekova molim drugove i drugarice kolega da ne zameraju sto cu na ovoj temi (nadam se samo na ovoj ukoliko mi ne nadodje inspiracija iz pojedinih postova na drugim temama) koristiti za medjusobno interaktivno obracanje...

Ili ti stvarno je u duhu teme i postova! Drugovi!

Dakle stop off-topic-u!!! Pozdrav odo i ja! Smile

pavle

Number of posts : 139
Age : 35
Registration date : 2009-04-13

http://www.pavlemihajlovic.deviantart.com

Back to top Go down

Beogradski Univerzitet - privatizacija - Page 2 Empty Re: Beogradski Univerzitet - privatizacija

Post by pavle Tue May 19, 2009 1:03 am

Karl Marx wrote:Daleko od toga da je otpor najsvetlija tacka srpske istorije!! ko to tvrdi taj o istoriji ne zna mnogo!!! Ali necemo vise o tome...

Dobro ajd ovako, jedna od svetlijih tacaka novije srpske istorije? Nadam se da se oko toga svi slazemo?

pavle

Number of posts : 139
Age : 35
Registration date : 2009-04-13

http://www.pavlemihajlovic.deviantart.com

Back to top Go down

Beogradski Univerzitet - privatizacija - Page 2 Empty Re: Beogradski Univerzitet - privatizacija

Post by gorstak Tue May 19, 2009 3:30 am

kako beshe ono... Geeedo gluperdo, svu si zemlju procerdo, sve si spisko, sram te bilo, Geeedo bekrijo... pa slika onog smajlija... hehe... a Pokret kao pokret je samo bila reakcija protiv tadasnje vlasti ( kuce i mace Very Happy )...

vidi inflacije...qq... https://www.youtube.com/watch?v=bDICq-LhuQs



ali ta tema i sve vezano za devedesete je jedna veoooma duga prica...
ovde bi na trebalo na stotine postova oko toga... Smile

i ovu tugu morate da pogledate... ne ponovilo se... https://www.youtube.com/watch?v=SQPYITT7fvI&feature=related
gorstak
gorstak

Number of posts : 89
Registration date : 2009-04-04

Back to top Go down

Beogradski Univerzitet - privatizacija - Page 2 Empty Re: Beogradski Univerzitet - privatizacija

Post by /lolita/ Tue May 19, 2009 10:56 am

Young_Hunter wrote:Prof. Milic Milovanovic je jedini pored prof. Danice Popovic koji je javno, pred studentima pricao o monopolu Delte i Miskovica. Za to je navodio i razloge. Toliko o profesionalizmu i slobodi edukacije i obrazovanja. Lepo je priznati da negde postoji bolja strana knjiga, nego sto bi sam profesor napisao. Lakse i studentima, lakse i samim profesorima.
Covek je ovaj tekst lepo sklopio, iz one knjige je ucio i moj cale, a to je bilo pre 33 godine. Totalni anarhizam vlada u toj knjizi, ne zna se ni gde je pocetak, ni gde kraj. Mada, moram priznati, jedino je prof. Medojevic, blago reformatorski nastojen cim je, pod pritiscima prihvatio Menkjua. Medjutim, zamalo da izbije buna na fakultetu, jer se penzionisana ekipa pobunila. Jedan od njih je i bio poznat po bacanju indexa studenata kroz vrata/prozor. Sve u svemu, hvala tadasnjem dekanu i profesorima na Principima ekonomije, spasili su nam zivot! Smile

Istina. Ispit iz Osnova ekonomije je najbolje koncipiran od svih ispita koje smo imali do sada. Cetiri kolokvijuma, koji nam tokom celog semestra "govore" kako smo odredjeni deo gradiva savladali. Ispit iz 3 dela, teorija, zadaci, problemi, gde u svakom delu ima pitanja koja su osnovna(npr. zadatak u kome se trazi da se izracuna elasticnost traznje) i onih koja zahtevaju povezivanje, dodatno razmisljanje, tj. za svakoga ponesto. Knjiga iz koje ucimo za ispit iz Teorije cena je zaista odlicna, tako da ima nade Very Happy , samo sto se sve te promene toliko sporo desavaju, da ce mozda nasi unuci docekati da svi predmeti budu tako organizovani.
/lolita/
/lolita/

Number of posts : 62
Registration date : 2009-04-07

Back to top Go down

Beogradski Univerzitet - privatizacija - Page 2 Empty Re: Beogradski Univerzitet - privatizacija

Post by /lolita/ Tue May 19, 2009 10:58 am

Karl Marx wrote:Sjajan citat!!! Taj neko je poput bozanstva na ovom fakultetu! Da li je moguce da je racunovodstvo takva nauka da niko ne moze da ga predaje osim doticne osobe?

O ovome bolje da ne govorim. Evil or Very Mad
/lolita/
/lolita/

Number of posts : 62
Registration date : 2009-04-07

Back to top Go down

Beogradski Univerzitet - privatizacija - Page 2 Empty Re: Beogradski Univerzitet - privatizacija

Post by /lolita/ Tue May 19, 2009 11:04 am

Young_Hunter wrote:Pogledajte samo likove koji se zalazu za "dz" skolovanje... To su vam mladi komunisti, a predstavljaju se kao trockisti... Sve su jaci na bg univerzitetu... Klasicna demagogija. Kad sam im, k'o nasa profesorka Djilasu Smile, predstavio da besplatno skolovanje nece povecati broj studenata, vec zapravo smanjiti njihov broj, rekli su mi da sam neoliberalna bagra... Very Happy
I sad, kako takvi veciti studenti da prihvate privatizaciju univerziteta, ima da pokrenu gomilu napacenih studenata da protestvuju, ni sami ne znajuci zbog cega... A sama privatizacija bi znacila smanjenje i broja studenata i broja profesora. Medjutim, za sada bi bila potrebna jedna dobra strukturna reforma i ministar koji nije poslednja rupa na svirali u svojoj partiji, vec ozbiljan profesor i, nadasve, ozbiljan covek.

Hocete li, molim Vas meni da objasnite? Necu Vas nazvati neoliberalnom bagrom Very Happy . Zaista me zanima(ne govorim ironicno) Very Happy
/lolita/
/lolita/

Number of posts : 62
Registration date : 2009-04-07

Back to top Go down

Beogradski Univerzitet - privatizacija - Page 2 Empty Re: Beogradski Univerzitet - privatizacija

Post by MladenT Tue May 19, 2009 3:22 pm

Možda je hteo da kaže da će smanjiti broj pravih studenata?

MladenT

Number of posts : 77
Age : 35
Registration date : 2009-02-26

Back to top Go down

Beogradski Univerzitet - privatizacija - Page 2 Empty Re: Beogradski Univerzitet - privatizacija

Post by Miss Prissy Tue May 19, 2009 4:11 pm

I mene zanima sta si time mislio... Ako je skolovanje besplatno, to bi trebalo da napravi selekciju medju fakultetima (iste struke) i da pojaca konkurenciju medju studentima... Da stvarno, pojasni.
Smile
Miss Prissy
Miss Prissy

Number of posts : 38
Registration date : 2009-05-09

Back to top Go down

Beogradski Univerzitet - privatizacija - Page 2 Empty Re: Beogradski Univerzitet - privatizacija

Post by Young_Hunter Tue May 19, 2009 4:57 pm

Vrlo rado Smile . Dakle, imamo drzavu i njen proizvod - skolovane ljude (studente). Ako drzava pod bilo kakvim pritiskom ili poremecajima mora da smanji cenu svog proizvoda na minimum, ali takodje mora da nastavi dalje da ga proizvodi, ogranicice broj proizvedenih proizvoda na onoliko koiko je potrebno da bude koliko-toliko rentabilna, odnosno gde ima najmanje gubitke. To u stvari smanjuje broj ponudjenih proizvoda. Ili, ako ima dovoljnu ekonomsku jacinu, povecace kapacitete za proizvodnju. Dakle, ako skolovanje bude besplatno ili sa minimalnim placanjem, ili ce drzava smanjiti broj studenata, jer nema cime da izdrzava skolovanje, ili ce povecati kapacitete fakulteta mnogostruko, sa minimalnim placanjem a time ce kvalitet obrazovanja opasti, usled gomile ljudi koji ce sedeti jedni drugima na glavama. Verovatniji je prvi pristup, u zemlji Srbiji, odnosno da ce se smanjiti broj studenata. To, mozda i nije toliko lose, jer ce se stvoriti jaca konkurencija. Medjutim, ovo sam naveo kao primer, da potpuno ukidanje skolarina nece dovesti do povecanja broja studenata i obrazovanja (?), vec upravo suprotno. To su mi zamerili mladjani trockisti, veciti studenti i veciti blejaci po fakultetskim kaficima, sto bi leba bez motike. Nadam se da sam malko pojasnio... Smile

Young_Hunter

Number of posts : 59
Registration date : 2009-01-11

Back to top Go down

Beogradski Univerzitet - privatizacija - Page 2 Empty Re: Beogradski Univerzitet - privatizacija

Post by /lolita/ Tue May 19, 2009 5:34 pm

Young_Hunter wrote:Vrlo rado Smile . Dakle, imamo drzavu i njen proizvod - skolovane ljude (studente). Ako drzava pod bilo kakvim pritiskom ili poremecajima mora da smanji cenu svog proizvoda na minimum, ali takodje mora da nastavi dalje da ga proizvodi, ogranicice broj proizvedenih proizvoda na onoliko koiko je potrebno da bude koliko-toliko rentabilna, odnosno gde ima najmanje gubitke. To u stvari smanjuje broj ponudjenih proizvoda. Ili, ako ima dovoljnu ekonomsku jacinu, povecace kapacitete za proizvodnju. Dakle, ako skolovanje bude besplatno ili sa minimalnim placanjem, ili ce drzava smanjiti broj studenata, jer nema cime da izdrzava skolovanje, ili ce povecati kapacitete fakulteta mnogostruko, sa minimalnim placanjem a time ce kvalitet obrazovanja opasti, usled gomile ljudi koji ce sedeti jedni drugima na glavama. Verovatniji je prvi pristup, u zemlji Srbiji, odnosno da ce se smanjiti broj studenata. To, mozda i nije toliko lose, jer ce se stvoriti jaca konkurencija. Medjutim, ovo sam naveo kao primer, da potpuno ukidanje skolarina nece dovesti do povecanja broja studenata i obrazovanja (?), vec upravo suprotno. To su mi zamerili mladjani trockisti, veciti studenti i veciti blejaci po fakultetskim kaficima, sto bi leba bez motike. Nadam se da sam malko pojasnio... Smile

Hvala na objasnjenju. Smile Mi i sada sedimo jedni drugima na glavama. Neutral Ako bismo zamislili neku normalnu drzavu, da li bi bilo moguce da se sredstva za obrazovanje obezbede u dovoljnoj meri, da se ne smanji broj studenata?
/lolita/
/lolita/

Number of posts : 62
Registration date : 2009-04-07

Back to top Go down

Beogradski Univerzitet - privatizacija - Page 2 Empty Re: Beogradski Univerzitet - privatizacija

Post by Marc Antony Tue May 19, 2009 7:45 pm

A zašto da zamišljamo normalnu državu, pa valjda na ovoj planeti ima neka normalna država. Od svih tih država za koje možemo da kažemo da su normalne, vi nađite neku u kojoj je obrazovanje besplatno, a na solidnom nivou.
Jel ima takva? Ako ima, koliko je obrazovanje zaista beslatno, iz čega ga država plaća?
Marc Antony
Marc Antony

Number of posts : 57
Registration date : 2009-03-16

Back to top Go down

Beogradski Univerzitet - privatizacija - Page 2 Empty Re: Beogradski Univerzitet - privatizacija

Post by Miss Prissy Tue May 19, 2009 8:44 pm

Ima. Francuska je primer. Ali oni su socijalna zemlja, kod njih je to normalno. A i imaju odakle da plate tako da to njima nije problem. Kod njih je skolovanje besplatno i jako dugo se nista nije placalo. Medjutim, studenti su se pobunili jer besplatno skolovanje znaci lose uslove za rad tako da su zeleli da se uvede neka vrsta skolarine odakle bi se finansirala oprema.
Evo nekih linkova sa ciframa.

http://portail.unice.fr/jahia/Jahia/site/iut/pid/10007#bureauxScolarite

http://www.enseignementsup-recherche.gouv.fr/cid20195/droits-de-scolarite.html

Smile
Miss Prissy
Miss Prissy

Number of posts : 38
Registration date : 2009-05-09

Back to top Go down

Beogradski Univerzitet - privatizacija - Page 2 Empty Re: Beogradski Univerzitet - privatizacija

Post by Boban_ Tue May 19, 2009 8:58 pm

Marc Antony wrote:Samo ću dodati osvrt profesora Milovanovića iz Ekonomskih anala na jedan udžbenik iz kog smo i mi pomalo učili
Kratak kurs marksizma za 21. vek
onda ima i odgovor:
Odgovor prof. M.Milovanoviću
i odgovor na odgovor Very Happy
Kratak kurs marksizma II deo

nisam ni ja sve čitao, ali brzo se shvati suština

Heh, kolega da prikljucimo i ovo. U ovom pasusu ( inace, iz knjige moje mame ) je sve receno. To je aksiom ! Very Happy
https://2img.net/h/oi39.tinypic.com/5unz2c.jpg

Izvor : Politicka ekonomija, Beograd 1972, Dr. Ana Jurin i Dr. Smiljan Jurin

Boban_

Number of posts : 96
Registration date : 2008-06-12

https://www.youtube.com/watch?v=F5bYFCq3P1g&feature=related

Back to top Go down

Beogradski Univerzitet - privatizacija - Page 2 Empty Re: Beogradski Univerzitet - privatizacija

Post by Marc Antony Tue May 19, 2009 9:29 pm

Miss Prissy wrote:Ima. Francuska je primer. Ali oni su socijalna zemlja, kod njih je to normalno. A i imaju odakle da plate tako da to njima nije problem. Kod njih je skolovanje besplatno i jako dugo se nista nije placalo. Medjutim, studenti su se pobunili jer besplatno skolovanje znaci lose uslove za rad tako da su zeleli da se uvede neka vrsta skolarine odakle bi se finansirala oprema.
Evo nekih linkova sa ciframa.
Pa rekao sam, da li je zaista besplatno? To što ga država plaća ne znači da je besplatno. Dakle država ga plaća iz nekih budžetskih prihoda, koji uglavnom nastaju oporezivanjem građana, dakle svi plaćaju to obrazovanje, ali ga ne koriste svi. Zamislite da dodatno oporezujemo ljude u Srbiji za visoko obrazovanje, koje koliko god da bude besplatno nije za sve tj. nismo svi mi za fakultete. Da ne govorim o moralnom hazardu - koliko ljudi mogu sebi da dozvole godina studiranja ukoliko znaju da im je to sve plaćeno. A kao što kažeš, "besplatno" školovanje znači loše uslove za rad.

Ps. B. sumnjao sam da se ti kriješ iza nika Miss Prissy sa tom plavom kapicom, ali sad posle ovih linkova na francuskom znam da si to ti. Jel sam u pravu? Very Happy
Marc Antony
Marc Antony

Number of posts : 57
Registration date : 2009-03-16

Back to top Go down

Beogradski Univerzitet - privatizacija - Page 2 Empty Re: Beogradski Univerzitet - privatizacija

Post by Miss Prissy Tue May 19, 2009 10:16 pm

Verovatno jesi. Wink
Miss Prissy
Miss Prissy

Number of posts : 38
Registration date : 2009-05-09

Back to top Go down

Beogradski Univerzitet - privatizacija - Page 2 Empty Re: Beogradski Univerzitet - privatizacija

Post by demi Wed May 20, 2009 1:47 am

To su mi zamerili mladjani trockisti, veciti studenti i veciti blejaci po fakultetskim kaficima, sto bi leba bez motike.

nekako sam se nasao u ovom opisu, pa kada ih ponovo sretnete, pozdravite ih od mene. Samo mi nikako nije jasno kakve veze ima privatizacija fakulteta i besplatno skolovanje? Sto se tice privatizacije, ne bih imao nista protiv da se nesto promeni, cak sam jednom ovo pitanje postavio i bio poprilicno ismejan i od prof. i od kolega... izgleda da pogresna pitanja postavljam pogresnim prefesorima. A ova ideja da ce ukidanjem besplatnog skolovanja sve procvetati mi se jako dopada, cak mislim da bi mogla da se primeni i na zdravstvo, pa recimo samo oni koji mogu da plate mogu i da se lece (znam da sada postoji socijalno), pa bi na taj nacin oni koji najvise koriste zdravstvene usluge najvise i placati, a to su penzioneri, a posto imaju male penzije, vecina nece imati za zdravstvene usluge, pa ce na nasu srecu umreti i tako smo dvostruko u dobitku, em im vise necemo davati penziju, em ce nam se zdravsteni sistem rasteretiti ovih dosadnih bolesnih ljudi.

Sto se tice prof. Kate, upisali ste Ekonomski fakultet, pa prema tome ako jedan prof. ekonomije smatra da Vase znanje nije dovoljno, onda padate na ispitu. Ali meni postoje 3 profesora koja su mnogo veci problem na fakultetu, to su 2 profesorice engleskog jezika i prof. prava. Pogledajte koja je prolaznost na ovim ispitima, proverite koja je prosecna ocena sa kojom se polaze. Da sam mastao da budem pravnik logicno je da bih upisao pravni fakultet, pa bi neko mogao da obavesti prof. prava na kom fakultetu radi i da li je ona knjiga bas primerana.

demi

Number of posts : 21
Registration date : 2009-04-29

Back to top Go down

Beogradski Univerzitet - privatizacija - Page 2 Empty Re: Beogradski Univerzitet - privatizacija

Post by Young_Hunter Wed May 20, 2009 2:03 am

...cak mislim da bi mogla da se primeni i na zdravstvo, pa recimo samo oni
koji mogu da plate mogu i da se lece (znam da sada postoji socijalno),
pa bi na taj nacin oni koji najvise koriste zdravstvene usluge najvise
i placati, a to su penzioneri, a posto imaju male penzije, vecina nece
imati za zdravstvene usluge, pa ce na nasu srecu umreti i tako smo
dvostruko u dobitku, em im vise necemo davati penziju, em ce nam se
zdravsteni sistem rasteretiti ovih dosadnih bolesnih ljudi.

nekako mi se cini da je ovo totalna zamena teza i demagosko bezanje u krajnost...

Young_Hunter

Number of posts : 59
Registration date : 2009-01-11

Back to top Go down

Beogradski Univerzitet - privatizacija - Page 2 Empty Re: Beogradski Univerzitet - privatizacija

Post by Marc Antony Wed May 20, 2009 2:23 am

demi wrote: Sto se tice privatizacije, ne bih imao nista protiv da se nesto promeni, cak sam jednom ovo pitanje postavio i bio poprilicno ismejan i od prof. i od kolega... izgleda da pogresna pitanja postavljam pogresnim prefesorima. A ova ideja da ce ukidanjem besplatnog skolovanja sve procvetati mi se jako dopada, cak mislim da bi mogla da se primeni i na zdravstvo, pa recimo samo oni koji mogu da plate mogu i da se lece (znam da sada postoji socijalno), pa bi na taj nacin oni koji najvise koriste zdravstvene usluge najvise i placati, a to su penzioneri, a posto imaju male penzije, vecina nece imati za zdravstvene usluge, pa ce na nasu srecu umreti i tako smo dvostruko u dobitku, em im vise necemo davati penziju, em ce nam se zdravsteni sistem rasteretiti ovih dosadnih bolesnih ljudi.
Čini mi se da niko nije govorio o ukidanju besplatnog školovanja, već o tome kako ima studenata koji traže da bude besplatno za sve. Školovanje je za dobar deo nas u Srbiji još uvek besplatno, u smislu da ne moramo da plaćamo školarinu ako zadovoljimo neke uslove, i nekako mi se čini da ti uslovi bar za sad (i bar na Ekonomskom fakultetu) nisu toliko nedostižni uz trud i redovan rad. I slažem se da tako treba da ostane, u smislu da finansiranje visokog obrazovanja bude na teretu države za onaj deo studenata koji može da ispuni određene standarde, oni koji to ne mogu da ispune moraće da plaćaju (iz sopstvenih izvora ili iz kredita koje će vraćati kad završe studije - čuo sam da ima i takve prakse na Zapadu, u svakom slučaju i oni će biti motivisani da završe studije što pre), a oni koji ne mogu ni to, pa šta da se radi... Tako da mi se čini da nije baš umesno porediti sa zdravstvom.
Marc Antony
Marc Antony

Number of posts : 57
Registration date : 2009-03-16

Back to top Go down

Beogradski Univerzitet - privatizacija - Page 2 Empty Re: Beogradski Univerzitet - privatizacija

Post by pavle Wed May 20, 2009 3:33 am

@Marc Antony

Svaki student u Engleskoj dobija kredit od 15.000 funti za studiranje koji ima obavezu da pocne da vraca tek kada se zaposli, kamata je 1%. Mnogi studenti koji ne moraju da placaju skolarinu i smestaj ovaj novac orocavaju na 3-4 godine (pa zamisli o kojoj kinti se radi) i onda ga posle zavrsetka studija koristie, ili za master i sl. ili za pocetni kapital u zivotu, za stan, auto i sl. posto jeftinijeg kredita od toga nema.

A sto se demijevog posta tice, citirao bih druga Herbergera: Beogradski Univerzitet - privatizacija - Page 2 Popcorn

pavle

Number of posts : 139
Age : 35
Registration date : 2009-04-13

http://www.pavlemihajlovic.deviantart.com

Back to top Go down

Beogradski Univerzitet - privatizacija - Page 2 Empty Re: Beogradski Univerzitet - privatizacija

Post by Miss Prissy Wed May 20, 2009 1:05 pm

"penzioneri, a posto imaju male penzije, vecina nece imati za
zdravstvene usluge, pa ce na nasu srecu umreti i tako smo dvostruko u
dobitku, em im vise necemo davati penziju, em ce nam se zdravsteni
sistem rasteretiti ovih dosadnih bolesnih ljudi.

Dobro bre, kolega imas li ti babu i dedu?! Znam da u ekonomiji nema emocija ali pretera ga...
Miss Prissy
Miss Prissy

Number of posts : 38
Registration date : 2009-05-09

Back to top Go down

Beogradski Univerzitet - privatizacija - Page 2 Empty Re: Beogradski Univerzitet - privatizacija

Post by MladenT Wed May 20, 2009 1:10 pm

Mislio je ironično...

MladenT

Number of posts : 77
Age : 35
Registration date : 2009-02-26

Back to top Go down

Beogradski Univerzitet - privatizacija - Page 2 Empty Re: Beogradski Univerzitet - privatizacija

Post by dpopovic Wed May 20, 2009 3:40 pm

Dobro, ni Sheldonu ironija bas nije bila jaca strana... heheheheBeogradski Univerzitet - privatizacija - Page 2 D5

dpopovic
Admin

Number of posts : 597
Registration date : 2008-05-31

https://danapopovic.forumotion.com

Back to top Go down

Beogradski Univerzitet - privatizacija - Page 2 Empty Re: Beogradski Univerzitet - privatizacija

Post by demi Wed May 20, 2009 6:07 pm

Da li bas postoji razlika u ukidanju besplatnog skolovanja i ukidanju besplatnog zdravstva (znam da postoji socijalno)?

Evo da uzmemo jednu prosecnu porodicu u Srbiji, primanja 600evra, imaju malu cerkicu koja zeli da upise Ekonomski fakultet, masta da postane nova prof. Popovic. Ali eto kiksne na prijemnom i upadne na samofinansiranje. Da li ce ona da studira? Rashodi na mesecnom nivou, 100evra stan, 100evra skolarina, 100evra hrana, 100evra knjige, garderoba isl... ne verujem da moze da se prezivi sa manje od 400evra mesec dana u BG kao samofinansirajuci student, a prihodi porodice su 600evra. Znaci nece studirati. Ona ce postati kasirka, pa kasnije ni njeno dete nece moci da upise fakultet, jer opet nece imati para... Znaci na ovaj nacin unistavate snove i buducnost jednog deteta od 19god. Svi mi gresimo, eto nije imala srece pa je kiksnula na prijemnom. A mozda bi bila odlican student? Nikada to necemo znati.

Penzioner kome uskratimo pravo za zdravstvenu zastitu, eto nece bas imati ni on srece...

U cemu je razlika u ova dva primera?

demi

Number of posts : 21
Registration date : 2009-04-29

Back to top Go down

Beogradski Univerzitet - privatizacija - Page 2 Empty Re: Beogradski Univerzitet - privatizacija

Post by pavle Wed May 20, 2009 6:37 pm

@demi

nisam znao da svakog meseca kupujes knjige za fakultet?
No dobro to i nije sustina... Ko placa to skolstvo inace? Mislim skolarine za budzetske studente? To finansiramo svi mi, poreskim izdacima, da bi oni najbolji (a kod nas ustvari je dovoljno biti dobar) studenti mogli koliko toliko besplatno da se skoluju. Postoje studentski domovi opet za najbolje studente, postoje drzavne stipendije i krediti za placanje skolarine, kantine za one koji nemaju para drugacije da se hrane. Ne kazem da su ti uslovi sjajni, ali znam mnoge ciji roditelji imaju i manje od 600 evra pa odlicno studeiraju na ekonomskom.

Dakle poenta price. Kako meriti ko je najbolji nego preko rezultata. Vukovac, ili jak odlican u srednjoj skoli moze na prijemnom da okine i do 15 bodova (to je 15 netacnih odgovora) pa da i dalje upadne na budzet. Tih 15 se ne gresi slucajno vec zbog neznanja (2, 3 5 pa da i kazes kiksnuo, ma i 10 al 15 je vec mnogo.)

Koja je druga alternativa? Ti samo posmatras one koji su sticajem nesrecnih okolnosti ipak ostali van fakulteta iako su zeleli da upisu i studiraju. Ne razmisljas o tome da je mnogo (premnogo) veci broj onih koji su preskocili kvotu i na budzetu su... Ako se zalazes za besplatno studiranje moras da znas koliko to kosta.

A evo sta bi se desilo kada bi drzavni univerziteti postali besplatni.
1. Smanjio bi se ukupan broj studenata, jer drzava nema bas previse para za finansiranje, sto bi znacilo da svi daljinci, i deo samofinansirajucih odmah otpadaju.
2. Fakulteti bi verovatno imali manje novca za stampanje stranih udzbenika, mozda bi se i smanjile plate profesora. Onda bi lepo ostali bez pola dobrih profana (ukljucujuci i DP sigurno) tako sto bi se lepo pokupili i otisli da rade na privatnim fakultetima.
3. Ekonomski fakultet bi sigurno izgubio primat medju fakultetima i verovatno bi ga prestigli SegaMege, Singibleje, FEFA i sl...

Mogao bih ovako do sutra. Smile

pavle

Number of posts : 139
Age : 35
Registration date : 2009-04-13

http://www.pavlemihajlovic.deviantart.com

Back to top Go down

Beogradski Univerzitet - privatizacija - Page 2 Empty Re: Beogradski Univerzitet - privatizacija

Post by MladenT Wed May 20, 2009 6:46 pm

pavle wrote:sto bi znacilo da svi daljinci, i deo samofinansirajucih odmah otpadaju
Zapravo i svi samofinansirajući i deo budžetlija Exclamation
Demi, ja stvarno počinjem da mislim da se poznajemo od ranije... Ili si kloniran Laughing

MladenT

Number of posts : 77
Age : 35
Registration date : 2009-02-26

Back to top Go down

Beogradski Univerzitet - privatizacija - Page 2 Empty Re: Beogradski Univerzitet - privatizacija

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum