FORUM MAKROEKONOMIJA-MEĐUNARODNA EKONOMIJA
Please log in

Join the forum, it's quick and easy

FORUM MAKROEKONOMIJA-MEĐUNARODNA EKONOMIJA
Please log in
FORUM MAKROEKONOMIJA-MEĐUNARODNA EKONOMIJA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU?

+12
marija_djordjevic
weasel
johnny_cash
Dzeronimo
gorstak
Young_Hunter
sreta-steta
Boban_
Harberger
MladenT
Ljix
dpopovic
16 posters

Page 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Empty Re: ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU?

Post by dpopovic Sun Mar 29, 2009 2:26 pm

Privredu ce iz recesije da izvuce bas ovo sto rade, a to je isto javna potrosnja, dakle, kao da su zapoceli rat. Vi zaboravljate koliko je njima važno da budu najvažnija politčka i vojna sila u svetu, briga njih za automobile koji manje trose, o tome se brinu firme.

U stvari, to je OK. Drzava radi drzavni posao, privreda - privredni. kada dodje kriza, država poveca javnu potrosnju. A to sto vi i ja mislimo da je konstruktivno, pitanje je da li bi iko za nas glasao...

dpopovic
Admin

Number of posts : 597
Registration date : 2008-05-31

https://danapopovic.forumotion.com

Back to top Go down

ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Empty Re: ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU?

Post by Harberger Sun Mar 29, 2009 6:50 pm

I dalje imam nedoumica oko mera koje su se koristile u Velikoj depresiji i koje se koriste sada. Pored onih kredita koje sam pominjao prosli put [za kupovinu automobila i radio prijemnika] koji su krizu ubrzali i ucinili je jos gorom kad je nastupila (prema izvorima Roberta S. McElvaina), sad sa naisao i na jos jedan podatak koji pominje prof. Christina D. Romer - u Francuskoj je radna nedelja 1934. bila skracena sa 46 na 40 casova, sto je povecalo troskove i snizilo proizvodnju, i stimulisalo dalju depresiju. To se i sada radi, a bilo je predloga da se kod nas takodje uvede. Meni tu nista nije jasno. Kako mogu mere koje su se koristile onda i koje su pogorsale stanje, da se koriste sada u nadi da ce da ce doprineti ozdravljenju? Je l' se kontekst vremena i prostora promenio da iste-slicne mere daju/treba da daju suprotne rezultate?

Skoro sam procitao [doduse u Vecernjim novostima] da iz Nemacke Vlade (na nekom nizem nivou, podsekretara ili tako nesto) opominju, posebno SAD i UK, da se ponavljaju iste greske iz proslosti, da se otkacila spirala, i da ce zbog toga ova kriza biti i teza i duza nego sto se prognozira. Sto mi je dalo nadu da mozda ipak nisam bas totalni ignorant  ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Dq

Harberger

Number of posts : 156
Registration date : 2009-02-22

Back to top Go down

ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Empty Re: ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU?

Post by dpopovic Sun Mar 29, 2009 8:09 pm

ako skratite radnu nedelju to ne moze da poveca troskove. Vi je
skracujete da biste troskove smanjili! Mozete li mi poslati taj rad
prof. Romer?

dpopovic
Admin

Number of posts : 597
Registration date : 2008-05-31

https://danapopovic.forumotion.com

Back to top Go down

ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Empty Re: ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU?

Post by Harberger Sun Mar 29, 2009 10:51 pm


Harberger

Number of posts : 156
Registration date : 2009-02-22

Back to top Go down

ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Empty Re: ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU?

Post by dpopovic Mon Mar 30, 2009 1:43 am

Hvala za tekst, pogledacu pa se javljam..
Utisak Oljin je da sam prva osoba koja je javno "razbila" Mitu Boarova,
legendu novinarstva... ja ne znam, pristrasna sam, naravno....

dpopovic
Admin

Number of posts : 597
Registration date : 2008-05-31

https://danapopovic.forumotion.com

Back to top Go down

ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Empty Re: ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU?

Post by Ljix Mon Mar 30, 2009 5:46 pm

Ja sam vas gledala sinoc i moj utisak je isti Smile Svaka cast, profesorka, mislim da ste Vi medju onim ljudima koji govore ono sto misle, bez obzira kako ce to drugima izgledati, sto je danas retko, pogotovo medju tim svetom koji gostuje u politickim emisijama Smile
A, svidelo mi se i sto ste nama na predavanjima pricali slicne stvari, za razliku od drugih koji studentima pricaju jedno, a na TV-u drugo. sunny

Ljix

Number of posts : 9
Age : 37
Registration date : 2009-03-22

Back to top Go down

ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Empty Re: ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU?

Post by dpopovic Mon Mar 30, 2009 5:58 pm

Hvala na podrsci! Mnogo pozdrava
Dana

dpopovic
Admin

Number of posts : 597
Registration date : 2008-05-31

https://danapopovic.forumotion.com

Back to top Go down

ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Empty Re: ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU?

Post by sreta-steta Mon Mar 30, 2009 6:18 pm

Meni je isto tako bilo vrlo zabavno gledati emisiju, skoro kao slusati Vasa predavanja pre 5-6 godina. Pitanje jedno za Vas je da li je moj utisak sa emisije tacan, a to je da vidite ovo povecanje poreza kao jedino resenje za resenje ovog problema koji imamo sa budzetom?

sreta-steta

Number of posts : 12
Registration date : 2009-02-11

Back to top Go down

ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Empty Re: ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU?

Post by dpopovic Mon Mar 30, 2009 7:44 pm

Hvala mnogo na podrsci!
A ima jos 3 resenja za budžet
1. da se odustane od Nacionalnog investicionog plana
2. da prodamo Telekom
3. da se smanje plate u javnom sektoru na vrlo nizak nivo...

ali da mora za 100 milijardi da se skresu rashodi, to mora. Kako, to je nasa stvar,ali sam zgranuta time da nesto objave, pa posle kazu - ma mi jos razmisljamo...

dpopovic
Admin

Number of posts : 597
Registration date : 2008-05-31

https://danapopovic.forumotion.com

Back to top Go down

ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Empty Re: ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU?

Post by Harberger Mon Mar 30, 2009 7:46 pm

Moj utisak je "Moze li malo vodice? ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 D3 " Salim se, naravno, bilo je veoma zanimljivo.

Harberger

Number of posts : 156
Registration date : 2009-02-22

Back to top Go down

ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Empty Re: ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU?

Post by dpopovic Mon Mar 30, 2009 7:53 pm

takve stvari baš liče na mene, ja uvek tako nešto kažem kada mislim da niko ne čuje, kad ovog puta - čula cela Srbija! bounce Briga nas, zar ne?

dpopovic
Admin

Number of posts : 597
Registration date : 2008-05-31

https://danapopovic.forumotion.com

Back to top Go down

ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Empty Re: ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU?

Post by Boban_ Mon Mar 30, 2009 7:59 pm

I ja se pridruzujem cestitkama. Bilo je odlicno, kako za ekonomiste tako i za neekonomiste Smile .

Boban_

Number of posts : 96
Registration date : 2008-06-12

https://www.youtube.com/watch?v=F5bYFCq3P1g&feature=related

Back to top Go down

ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Empty Re: ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU?

Post by Harberger Mon Mar 30, 2009 8:06 pm

Bilo je krajnje simpaticno  ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Biggrin  Kao i: "Dobro, nisam ja ekspert za to".  "Ali ja jesam."   ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Biggrin

Harberger

Number of posts : 156
Registration date : 2009-02-22

Back to top Go down

ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Empty Re: ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU?

Post by dpopovic Mon Mar 30, 2009 8:22 pm

Very Happy

dpopovic
Admin

Number of posts : 597
Registration date : 2008-05-31

https://danapopovic.forumotion.com

Back to top Go down

ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Empty Re: ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU?

Post by Harberger Mon Mar 30, 2009 8:41 pm

Sada vidim da pominjete NIP. E, kada bi odustali od NIP-a i ovako, a ne zbog krize. Sveta krava.

Harberger

Number of posts : 156
Registration date : 2009-02-22

Back to top Go down

ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Empty Re: ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU?

Post by sreta-steta Tue Mar 31, 2009 4:33 pm

dpopovic wrote:Hvala mnogo na podrsci!
A ima jos 3 resenja za budžet
1. da se odustane od Nacionalnog investicionog plana
2. da prodamo Telekom
3. da se smanje plate u javnom sektoru na vrlo nizak nivo...

ali da mora za 100 milijardi da se skresu rashodi, to mora. Kako, to je nasa stvar,ali sam zgranuta time da nesto objave, pa posle kazu - ma mi jos razmisljamo...

Na sta mislite pod odustajanjem od NIP-a? Od koncepta, ili od investicija predvidjenih njime? Prodaja Telekoma koji je duzan do guse zbog patriotske kupovine telekoma Srpske u vreme kad se nista ne prodaje? Cini mi se da ce u poredjenju sa tim prodaja NIS-a biti vrlo uspesna investicija.
Malo je ovo bzvz... da se pod 'socijalno odgovorna' podrazumeva govoriti ljudima ono sto im se svidja, a ne istinu kako god ona teska bila. Znajuci nas, ovo ja predvidjam:

1. Kresanje plata u javnom sektoru
2. Odustajanje od NIPa
3. Prodaja Telekoma
4. Uvodjenje poreza
5. Povecanje PDV-a

Sounds familiar?

sreta-steta

Number of posts : 12
Registration date : 2009-02-11

Back to top Go down

ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Empty Re: ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU?

Post by Harberger Thu Apr 02, 2009 9:43 pm


Harberger

Number of posts : 156
Registration date : 2009-02-22

Back to top Go down

ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Empty Re: ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU?

Post by Young_Hunter Thu Apr 02, 2009 10:30 pm

Najbolje bi bilo prodati Telekom, da konacno dodju profesionalcii da upravljaju tom firmom, pa makar bili i stranci, a ne vise polupismeni partijski kadrovi i drugovi. Mada postoji jedan problem, ovde vec pomenut - nece moci da uzmu bas onoliko para koliko su osamarili Ruse za NIS. A ako ga neko bude kupio, samo da to opet ne bude neki ruski telekom, jer cemo onda konacno postati ruska gubernija.

Young_Hunter

Number of posts : 59
Registration date : 2009-01-11

Back to top Go down

ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Empty Re: ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU?

Post by dpopovic Thu Apr 02, 2009 11:48 pm

koliko ja znam, u igri je Dojče telekom...

dpopovic
Admin

Number of posts : 597
Registration date : 2008-05-31

https://danapopovic.forumotion.com

Back to top Go down

ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Empty Re: ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU?

Post by Harberger Fri Apr 03, 2009 4:51 pm

osamarili Ruse za NIS.
ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Biggrin

Harberger

Number of posts : 156
Registration date : 2009-02-22

Back to top Go down

ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Empty Re: ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU?

Post by gorstak Sat Apr 04, 2009 2:31 am

Moja majka radi u Telekomu i mogu vam reci da stanje nije nimalo zahvalno. Trebalo je ovih dana da kupe neki materijal ali nisu imali para, zatim znatno smanjenje budzeta, dolazak rate za Telekom u RS, onda problemi sa MTS-om koji su donedavno bili drzava u drzavi... sve u svemu nimalo ne lichi na najuspesniju kompaniju u Srbiji... a da ne pominjem strah svih radnika u Telekomu od prodaje jer bi dobar deo bio otpusten, firma bi se rascepala na delove... i da, ne vidim poentu prodaje npr. Telekoma, EPS-a, NIS-a, JAT-a i jos mnogih drugih. Naprosto me zanima, sta ce biti kad  na kraju ne bude imalo sta da se proda?
gorstak
gorstak

Number of posts : 89
Registration date : 2009-04-04

Back to top Go down

ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Empty Re: ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU?

Post by dpopovic Sat Apr 04, 2009 9:50 am

ovo je naravno "pitanje svih pitanja" koje je u ozbiljnim zemljama poput madjarske, poljske, slovacke itd, reseno tako sto su
1. javna preduzeca u rukama ozbiljnih firmi, a ne partijskih drugova, sto je u Srbiji sada slucaj sa svim nabrojanim firmama, sigurna sam da to Vasa majka sasvim dobro vidi i da i sama uvidja sav besmisao tog sistema upravljanja
2. sto je u toku privatizacije vec otpusteno sve sto je trebalo, pa su onda postojali pritisci "iz baze" da se dovode strani investitori i da otvaraju pogone i zaposljavaju.
3. kao posledica, stopa nezaposlenosti je tamo mnogo manja a dohodak mnogo veci nego ovde.

A da li ce se to i ovde desiti? Ne, nece. Ovde se ne pocinje ni sa prodajom ovih firmi, svi zele da zadrže posao, makar bili visak, pa tako zele da ostane zauvek.

U tom scenariju, nece se nikada ovde nista vise ni prodavati, i vraticemo druga Tita na vlast.






a direktor im ima skoro 300.000 platu, a državna firma .... znači nije baš da se nema...
Na šestom mestu po visini plata je generalni direktor PTT-a Srbije, koji je u februaru primio 297.202 dinara ..

http://www.tv-avala.biz/vesti-tv-avala/politika/711-plate

dpopovic
Admin

Number of posts : 597
Registration date : 2008-05-31

https://danapopovic.forumotion.com

Back to top Go down

ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Empty Re: ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU?

Post by Young_Hunter Sat Apr 04, 2009 12:42 pm

Svrha prodavanja NIS je s jedne (lose) strane poklon Rusima za podrsku oko Kosova. S druge (dobre) strane, to je skidanje najveceg gubitasa i politickog sponzora sa budzetskog opterecenja gradjana Srbije. Dakle, kao i mnoga druga privatizovana preduzeca, gde su ovi iz vlasti "slucajno" pogresili u proceni vrednosti i tezini dugova, oslobodili smo se jednog velikog tereta, kog nemamo cime da nosimo. I to je dobro.Losa stvar oko toga je sto mi od ove prodaje NIS Rusima necemo videti prakticno nikakve koristi, jer im mi nismo interesantni za neki biznis, vec samo kao poligon za prikazivanje sopstvene moci.
JAT je prakticno nekonkurentno preduzece. Da bi bilo konkurentno, mora da se otvori nebo (bukvalno) i pocnu da deluju (siroko) low cost i ostale avio kompanije. Medjutim ni to nije dovoljno za razmisljanje o oporavku JAT-a, jer i da oce, nema cime da konkurise, jer nema kvalitetnu flotu.Dakle, prodati JAT, zajedno sa MAT, pa ce i gradjani Srbije, dobiti bolje uslove i kvalitetniju uslugu u avionima JAT-a. Takodje, partijske sinove vise nece imati ko i gde da postavlja pa ce morati da traze posao k'o i svi normalni ljudi u ovoj zemlji, a ne preko linije jednoumne profitabilne organizacije zvane partija. A i stjuardese i stjuardi u JAT-u ce svi biti penzionisani, jer bi konacno trebala da nastupi smena generacija u osoblju. Jednino, sto nove stujuardese nece imati ko da poduci umecu svercovanja, u kome su ove sadasnje veoma strucne. Dakle, sve ce to valjda otici u zaborav prodajom JAT-a.

Young_Hunter

Number of posts : 59
Registration date : 2009-01-11

Back to top Go down

ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Empty Re: ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU?

Post by dpopovic Sat Apr 04, 2009 12:44 pm

pa da.

dpopovic
Admin

Number of posts : 597
Registration date : 2008-05-31

https://danapopovic.forumotion.com

Back to top Go down

ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Empty Re: ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU?

Post by Harberger Sat Apr 04, 2009 2:26 pm

Dobro, al tog tereta NIS-a smo se mogli resiti i uz sladje muke, jer nije da nije (sto bi rekla majka nacije SCR) bio neinteresantan za biznis i drugima, i Rusima da se nismo sami ponudili (da ne citiram opet mater natiorum). NIS je najveca domaca kompanija, ubedljivo, ispred imperija Miskovic i Matic zajedno. Dvadeseto mesto u Centralnoj Evropi, prema Deloitte-u. A i verujem da nije podrska oko Kosova radi sebe bila uracunata u cenu za NIS, jer mi Vlada Vojislava Kostunice ne deluje uopste politicki fanaticno, nego sasvim lepo sracunato na sopstveni interes.

Al evo jos nesto iz tog Dilojtovog izvestaja:
Out of the top 500 companies, almost 80% of companies comes from 4 countries: Poland (176), Ukraine (75), Czech Republic (70) and Hungary (60)

ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Drug

Harberger

Number of posts : 156
Registration date : 2009-02-22

Back to top Go down

ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU? - Page 2 Empty Re: ŠTA JE U STVARI IZAZVALO KRIZU?

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum